3.7 Inch 416x240 E-paper Black And White SPI Fast Refresh Electronic Eink Display ESL GDEY037T03
SKU:
(5)
394 Sold
20% OFF
Get it
ERP72QDC
Received successfully
Coupon Code
CONTINUE SHOPPING
    Please select the information you want X
  • Product:
    EPD
    EPD
    EPD with adapter board
    EPD with adapter board
    EPD with STM32 Demo Kit
    EPD with STM32 Demo Kit
    EPD with ESP32 Demo Kit
    EPD with ESP32 Demo Kit
Quantity:
0 in stock
  • 3.7 Inch 416x240 E-paper Black And White SPI Fast Refresh Electronic Eink Display ESL
1/1
Frequently Bought Together
more
Frequently Bought Together
  • Description
3.7-inch E-paper Display 416x240 Pixels
Special Features
Technical Details
PART NUMBER GDEY037T03 CONNECTOR 24 PIN 0.5mm
TYPE Dot Matrix COLOR Black, White
SIZE 3.7 inch OPERATING TEMP. 0℃~50℃
IC UC8253 COLSTORAGE TEMP.OR -25℃~70℃
PPI 129.8 MAX GRAYSCALE 4
RESOLUTION 416x240 FULL UPDATE(s) 2
OUTLINE SIZE(mm) 92.99x53x1.0 FAST REFRESH(s) 1.5
ACTIVE SIZE(mm) 81.54x47.04 PARTIAL UPDATE(s) 0.3
PIXEL PITCH(mm) 0.196x0.196 POWER CONSUMPTION OF THE REFRESH(mW) 18
INTERFACE SPI STANDBY POWER CONSUMPTION (mW) 0.003
Product Application
Shelf tag
Smart home application
Industrial instrument
Smart tag
Every Day is Earth Day
  You don't need to be an environmental scientist to make sustainable choices.
At GooDisplay, we passionately integrate sustainability into the production of e-paper.
Substitute for Paper Usage
Device Packaging
Energy Efficiency
We Also Recommend
Why GooDisplay E-Paper Refreshes Faster
Optimized Fast-Refresh FPL
Smart Temp-Controlled Drive
Chip-Level Integrated Solution
Display Type Refresh Capability Available Sizes
Black & White (B/W) Displays Supports fast refresh, partial refresh, and 4-level grayscale 0.97" to 10.3"
Black, White & Red (BWR) Displays Supports fast refresh and partial B/W refresh 2.13" to 11.6"
Black, White, Red & Yellow (BWRY) Displays Supports fast refresh with multi-color layered updating 0.97" to 11.6"